Yaşayan Diller ve Lehçeler dersinde neler var

İngilizce Çalışma Kitabı tarafından yazıldı.. Yayınlanma Yaşayan Diller ve Lehçeler

Yaşayan Diller ve Lehçeler dersinde neler var

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaokulda seçmeli dersler arasında yer alan Yaşayan Diller ve Lehçeler dersinin programını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu`nun internet sitesinde Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Yaşayan Diller ve Lehçeler Dersi (Kürtçe 5. Sınıf) Öğretim Programı yayınlandı. Ders, öğrencilerin Kurmanca ve Zazaca da temel iletişim becerilerini geliştirmeyi ve buna ek olarak dildeki yeterliklerini daha üst düzeye eriştirmek için gereken temeli oluşturmalarını hedefliyor. Programda öğretmenlerin, ortaokul öğrencilerinin yaş aralığını dikkate alarak etkinlikleri geliştirmeleri ve seviyelerine uygun materyaller kullanmaları isteniyor.

Özellikle dil öğretiminde öğretmenin, işleyeceği dilde konuşarak dersi işlemesi gerektiği vurgulanarak, “Öğretmen Kurmanca ve Zazaca dersini işlerken dili sabır ve ısrarla konuşarak öğrencilerin konuşma ve dinleme becerilerini desteklemelidir.” deniyor. Gramerin doğrudan öğretim sürecinden ziyade; temel dil becerileri üzerinden ele alınacak metinler, dinleme etkinlikleri, yazma ve konuşma etkinlikleri içerisinde yeri geldiğinde öğrencilere sezdirilerek verileceği kaydediliyor.

Programda Dinleme, Okuma, Konuşma ve Yazma etkinliklerinden beklenen başlangıç düzeyi kazanımlara ayrı ayrı yer veriliyor. Ayrıca bazı etkinlik örnekleri sıralanıyor.

İstanbul Ajansı Haber Merkezi