Bulgaristan

Yayınlanma Bulgarca

Bulgaristan (Bulgarca: България, Bılgariya), Balkanlar'da yer alan ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir. 110 bin 994 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesidir. Balkan, Rodop ve Rila gibi dağlar yüzey şekillerini belirler. Rila üzerindeki Musala tepesi Balkanların en yüksek noktasıdır. Kuzeydeki Tuna Ovası ve güneydeki Yukarı Trakya Ovası da Bulgaristan'ın alçak ve verimli bölgeleridir.

Balkan Dağları (Stara Planina) Bulgaristan'ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayırır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan'da Rodop ve Rila sıradağları yer alır. Ülkenin ve Balkanların en yüksek dağı olan 2925 metre rakımlı Musala Dağı da burada bulunmaktadır.

Ülkenin en önemli ırmağı olan Tuna Nehri, aynı zamanda Romanya-Bulgaristan sınırını oluşturur. Bulgaristan sınırları içerisinde doğup, Yunanistan-Türkiye sınırını oluşturarak Ege Denizi'ne dökülen Meriç (Maritsa) Bulgaristan'ın bir diğer önemli akarsuyudur.

 

İller 

1. Yukarı Cuma

2. Burgaz

3. Pazarcık

4. Gabrovo

5. Hasköy

6. Kırcaali

7. Köstendil

8. Lofça

9. Montana

10. Pazarcık

11. Pernik

12. Plevne

13. Filibe

14. Razgrad

15. Rusçuk

16. Şumnu

17. Silistre

18. İslimiye

19. Paşmaklı

20. Sofya (Başkent)

21. Sofya

22. Eski Zağra

23. Eski Cuma

24. Varna

25. Tırnova

26. Vidin

27. Vratsa

28. Yambol

 

Benzer İçerikler