Almanca’da tekil isimleri çoğul yapma kuralları

Detaylar

 Almanca’da tekil isimleri çoğul yapma kuralları

ALMANCA’DA TEKİL İSİMLERİ ÇOĞUL YAPMA KURALLARI

 

Bu bölümde tekil halde bulunan isimleri çoğul hale getirmek için ismin son harfine göre belirlenmiş bazı pratik kurallar vereceğiz.Aşağıdaki kuralları iyi çalıştığınız taktirde herhangi bir kaynağa ihtiyaç duymadan bir çok ismi kendi kendinize çoğul yapabilirsiniz.

 

- Son harfleri, -sel, -tel, -ler, -le, -ner, -en, -chen, -erl, -lein olan kelimelerin tekili ile çoğulu aynıdır.Bu kelimeleri çoğul yaparken kelimede hiçbir değişiklik yapılmaz.Aynı kelime hem tekil hem de çoğul için kullanılır.Bu kural sadece artikeli der veya das olan tüm kelimeler için geçerlidir.

 

-Son harfleri -ich, -rich, -icht, -ig, -bold, -ing, -ing, -ing, -nis, -sal olan kelimelerin çoğulu, tekil halinin sonuna -e herfi getirilerek yapılır.

 

-Son harfleri -er ve -el olup da artikeli “die” olan kelimeler sonlarına -en ya da -n harfleri getirilerek çoğul yapılır.Bu kurala sadece “Tochter” ve “Mutter” kelimeleri uymaz.

 

-Son harfleri -schaft, -lei, -heit, -keit, -rei, -in, -ung olan kelimeler, sonlarına -en veya -n harfleri getirilerek çoğul yapılır.

 

-Artikeli der veya das olup da “tum” takısı ile biten isimleri çoğul yapmak için sonuna -er takısı getirilir ve kelimedeki sesli harfler de üzerlerine nokta alarak incelir.

 

Buraya kadar incelediğimiz çoğul isimlerle ilgili şu yargıya da varabiliriz: Almanca’da isimler genel olarak;

 

sonuna -er harfleri getirilerek,

hem sonuna -er harfleri hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek,

sonuna -e harfi getirilerek,

hem sonuna -e harfi hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek,

 

 

kelimede hiçbir değişiklik yapmayarak,

hem kelimede hiçbir değişiklik yapmayarak hem de ilk sesli harflerinin üzerine nokta getirilerek,

sonuna -n harfi getirilerek,

sonuna -en harfleri getirilerek,

yabancı kökenli kelimelerin sonuna -s harfi getirilerek çoğul yapılırlar diyebiliriz.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

   
Custom Search
   

Tüm hakları saklıdır. Site Adı Açıkca  belirtilerek , ve yazıya link verilerek bir bölümünden alıntı yapılabilir. Yazının izinsiz tamamen kopyalanması durumunda hukuki işlem yapılacaktır. Detaylı Bilgi için Kullanım ve Gizlilik Sözleşmesine Bakınız.Telif Hakkı olan mataryel bildirliği an yayından kaldırılacaktır.

 

Copyright © 2012 ingilizcecalismakitabi.com

© ingilizcecalismakitabi.com